Petőfi Sándor Művelődési Ház és KÖNYVTÁR Jászfényszaru

Orosz katonaláda

Dr. Farkas Kristóf Vince

A tájházunk újabb értékes tárgyakkal gyarapodott köszönhetően Pandi Miklósné Langó Magdolna felajánlásának, aki dédapja katonaládáját és a család több személyes tárgyát ajánlotta fel Jászfényszaru részére. A család emlékezete szerint Pető Nándor (1878‒1937) az I. világháborúban az isonzói fronton harcolt és szerencsésen hazaérkezett a katonaládájával együtt.

A fából készült sötétzöldre festett kovácsolt vasalással ellátott ládán több javítás és átalakítás is látszik. A láda tetején nagyon szép a cakkozott mintájú vas merevítés. A tárgy eredeti réz zárszerkezete még megtalálható, de később a ládát másodlagos zárópánttal látták el. A tárgyat kinyitva viszont benne papírra nyomtatott színes képek töredékei figyelhetőek meg. A láda belsejét tanulmányozva viszont kiderült, hogy a képek régi cirill betűs feliratokat tartalmaznak, sőt a láda belsejében több ceruzával beírt cirillbetűs szavak is kivehetőek. A láda orosz eredetét támasztja alá, hogy a képek az 1904 és 1905 között zajlott orosz-japán háború politikusait és katonatisztjeit ábrázolják. Így többek között Meidzsi japán császár (1867‒1912) és más japán katonatisztek láthatóak rajta. Az orosz oldalt pedig többek között Roman Izidorovics Kondratenko (1857‒1904) tábornok, Sztyepan Oszipovics Makarov (1849‒1904) altengernagy és felesége Kapitolina Nyikolajevna Jakimovszkajeva (1859‒1946). A színes képek 1904‒1905 között készülhettek, így a láda a 20. század elején, de lehet, hogy még a 19. század végén készült. Ami viszont tény: eredetileg a tárgy Oroszországban készült és egy orosz katona tulajdona volt. Elképzelhető, hogy a láda tulajdonosa az I. világháborúban is harcolhatott és a háború során ismeretlen körülmények között szerezhette meg Pető Nándor a tárgyat, aki feltehetően a keleti fronton is harcolhatott és talán háborús emlékként hozta haza ezt az érdekes eredetű tárgyat, ami most a Tájházba kerül elhelyezésre. A Pető családhoz tartozó dokumentumok a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár Jászfényszaru, könyvtári részlegének helytörténeti anyagába kerülnek elhelyezésre, így mindenki számára elérhetővé válnak.

Kérjük, aki rendelkezik hasonló régi tárggyal, képpel, vagy dokumentummal, melyet már nem kíván, vagy nem tud megőrizni, juttassa el a helyi Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár részére.