A jászfényszarusi Míves céh 1855-ös pecsétnyomója
2020 februárjában bizonyos Nagy József jászberényi lakos a világhálón megkereste Nagy Ildikót, a helyi Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár munkatársát egy jászfényszarusi vonatkozású pecsétnyomóval kapcsolatban, ami 1855-ben az egyesült műves céh számára készült. A tárgy több szempontból is nagyon érdekes, hiszen a helyi céhes életnek csak csekély töredéke ismert. Ugyanakkor a tárgy azért is különleges, mert csak kevés számú céhes pecsétnyomó ismert országosan is. Az elküldött képek alapján a pecsétnyomón kissé archaizáló módon egy helyesen megalkotott címer is megjelenik, ami önmagában is nagyon látványos, hiszen rajta a helyi vegyes céhbe tartozó mesterségek közül nyolcat jelképező tárgy és eszközei láthatóak. A pecsételt (pozitív) címer heraldikai jobboldalán (azaz a bal oldalon) az első mezőben: lópatkó (kovács), második mezőben: egymással szemben keresztbe tett két kulcs (lakatos), harmadik mezőben: kalap (kalapos), negyedik mezőben: kőműves kalapács és kanál (kőműves) látható. A heraldikai baloldalon (azaz a jobb oldalon) az első mezőben: hat küllős kocsikerék (kerékgyártó), a második mezőben: gyalu (asztalos), a harmadik mezőben: nyolcágú malomkerék (molnár), a negyedik mezőben pedig: ötágú favilla (takács) látható.
A címerpajzs egyenes vonalú, csücskös talpú, két oldalán takaróval díszített. A pajzs fölött ötágú, drágakövekkel díszített korona látható. (A korona formája jórészt megegyezik a Jászfényszaru címerén is használt koronával.)
A pecsétnyomó felirata: * A JÁSZ FÉNYSZARUI EGYESŰLT MŰVES CZÉH PETSÉTJE JAN 25. 855
A kétségkívül eredeti tárgyat a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár meg kívánta vásárolni, hogy a jeles tárgy ismét helyben lehessen közkinccsé téve, ezért fent nevezett Nagy Józsefet többször megkértük, hogy javasoljon árat a pecsétnyomóra, mert vásárlási szándékunk komoly. Nagy azonban ezt egyetlen alkalommal sem tette meg. Végül azt írta, hogy a tárgyat egy meg nem nevezett heves megyei gyűjtőnek adta oda, mivel a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár nem érdeklődött iránta…
Azt hogy hogyan, mikor és honnan kerülhetett Nagy József kezébe a pecsétnyomó, nem tudni. Mint ahogy azt sem, hogy a pecsétnyomó jelenleg pontosan hol található…
Kérjük, ha valaki esetleg többet tud a helyi értékről, jelezze a szerkesztőségnek.